Žižkovská věž

V mnohém opomíjená a přehlížená dominanta pražského města. Žižkovská věž je nejvyšší vyhlídkovou plošinou v České republice. Pyšní se výškou 216 metrů a je zároveň nejvyšší stavbou Prahy. Její zrod byl velice komplikovaný. Železobetonový gigant se potýkal s vlnou odporu jak ze strany kritiků, tak pražských občanů. Všichni nevěřícně kroutili hlavou a poukazovali na nespojitost s okolním panoramatem.

Vlna nesouhlasu

Po nějakém čase vše opadlo a Žižkovská věž zaujala svou neotřesitelnou pozici. Věž funguje jako televizní vysílač a do chodu byl uveden v roce 1992. Za celým projektem stojí páni inženýři Kozák, Bém a Aulický. Pokud vás tato dominanta prozatím minula, tak neváhejte a vydejte se ji zdolat. Ve výšce 69,5 metrů se nachází restaurace a kavárna pro 120 návštěvníků a ve výšce 93 metrů se rozprostírá skleněná vyhlídka. Nechte se unést fantastickým výhledem, který se vám nikde jinde nenabídne. Za jasného počasí máte celé Čechy jako na dlani.

Celé Čechy jako na dlani

Viditelnost se odhaduje na několik set kilometrů. Lidé protestovali hlavně proti negativnímu působení elektromagnetického záření na okolní životní prostředí. Na tento popud bylo zahájeno specializované měření, které prokázalo absolutní neškodnost. Po tomto ohlášení hlasy utichly a stavba získala zelenou. Věž je v dlouhodobé rekonstrukci technického zařízení a její vyhlídka byla uzavřena. Nahoru vedou dvě cesty.

Sochy

Buďto výtahem anebo překonáním 736 schodů. Záleží na vás, která varianta se vám více zamlouvá. Na věži můžete zpozorovat velice zajímavé sochy miminek od autora Davida Černého, který je na věž nechal vystavět roku 2000. Téhož roku je v listopadu sundali a o rok později opět vrátili, a to s dvacetiletým příslibem.

 

Zdroj: www.cestovateskypruvodce.cz